• Пресслужба

Відпускні: чи карають за несвоєчасні виплати через карантин?

Якщо відпустка надається за графіком, виплата відпускних має бути здійснена не пізніше, ніж за 3 дні до початку відпустки. У виключних випадках виплата може бути здійснена в термін, узгоджений між працівником та роботодавцем.

Роботодавець зобов’язаний письмово повідомити працівника про майбутню відпустку не пізніш як за два тижні до дати її початку. Проте на практиці трапляються випадки, коли працівнику необхідно взяти щорічну відпустку у стислі строки, і роботодавець йде йому назустріч. Зокрема, під час карантину, для роботодавця це один зі способів зберегти колектив, не вдаючись до неправомірних звільнень. Надання щорічної відпустки у стислі строки передбачає, що працівник скористається нею в період, відмінний від зазначеного у графіку відпусток. В разі необхідності отримання щорічної відпустки (або її частини) у стислі строки в заяві про відпустку працівник має зазначити термін отримання відпускних, узгоджений між ним та роботодавцем. Роботодавець у наказі про надання щорічної відпустки також зазначає новий термін виплати відпускних. Важливо пам’ятати, що виплата відпускних за дні щорічної відпустки в узгоджений між працівником і роботодавцем строк здійснюється у виключних випадках. Якщо щорічна відпустка надається за графіком, то роботодавець має виплатити відпускні за дні щорічної відпустки не пізніше ніж за 3 календарні дні до початку цієї відпустки.

Недотримання даних норм, передбачених статтею 265 Кодексу законів про працю України - «Відповідальність за порушення законодавства про працю», відносяться до інших вимог законодавства про працю, за порушення яких передбачений штраф за кожне таке порушення у розмірі мінімальної заробітної плати4 723 гривні та доповнено відповідальністю за повторне вчинення порушення у двократному розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення.

Кожному працівнику трудове законодавство гарантує відпочинок у формі відпустки. Та не завжди працівник повністю використовує цей відпочинок, тому йому й виплачується компенсація за невикористану відпустку. Із усіх видів відпусток компенсуються лише щорічні і окремі соціальні (ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Компенсація за невикористану відпустку працівникові бюджетної установи обчислюється за дні усіх щорічних відпусток, якими він не скористався, тобто: основної; додаткової за роботу, характер якої є особливим; додаткової за роботу, умовами праці якої є шкідливими і важкими; інших додаткових відпусток, які визначені законодавством (мова йде про додаткові відпустки держслужбовцям, атестованим прокурорам, суддям, посадовим особам місцевого самоврядування, тощо). Серед соціальних це додаткова відпустка працівникам бюджетної установи, у яких: діти віком до 15 років; повнолітня дитина з інвалідністю з дитинства (I група, підгрупа А).

Компенсація за невикористану відпустку виплачується: за бажанням працівника, який продовжує працювати в установі, тобто без звільнення; при звільненні або переведенні працівника в іншу установу; у разі смерті працівника. Компенсація відпустки сумісникам нараховується так само, як і для інших працівників. Для кожного з цих випадків законодавство встановило певні умови. Заміна відпустки грошовою компенсацією для працівника можлива, якщо він напише відповідну заяву. Але однієї заяви недостатньо. Керівник установи підпише наказ, за яким буде нарахована компенсація, лише за однієї умови — працівник установи уже використав 24 календарних дні щорічної та/або додаткових відпусток. Тобто за бажанням працівника можна компенсувати тільки частину відпустки. Натомість у разі звільнення, переведення чи смерті невикористані дні відпустки компенсуються повністю. Дні невикористаної соціальної додаткової відпустки протягом року не компенсуються — лише у разі звільнення працівника.

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні або переведенні нараховується за всі дні відпустки, які не використав працівник. Якщо працівника звільнено у зв’язку з переведенням до іншої установи, компенсація виплачується одним із способів:

- безпосередньо працівнику;

- установі, до якої його переведено (за бажанням (заявою) працівника).

Компенсація за невикористану відпустку в разі смерті працівника виплачується його спадкоємцю за наказом, виданим на підставі його заяви. Кількість днів невикористаної відпустки розраховується за звичайною методикою, як і при звільнені. Таку компенсацію спадкоємець отримає лише після пред’явлення свідоцтва про право на спадщину.

Грошова компенсація за невикористану відпустку нараховується за усі дні відпочинку, якими працівник не скористався, у т. ч. за попередні роки. Їх кількість обчислюються окремо за кожним видом відпустки й у межах: робочого року — для щорічних відпусток; календарного року — для соціальних відпусток. Для соціальних відпусток ці дні обчислюються окремо за кожен календарний рік, у т. ч. у якому дитина досягла 15 років, а для щорічних — окремо за кожен робочий рік або пропорційно до відпрацьованого часу, якщо його тривалість становить менше 365 (366) календарних днів.

Провідний спеціаліст відділу соціального захисту населення

Новоселицької міської ради – інспектор праці, Октавіян ІОНІЦОЙ

4 перегляд
Герб Новоселиці
Снимок.JPG

Всі права захищено© 2013

Офіційний сайт Новоселицької міської ради об'єднаної територіальної громади

e-mail: novmeria@i.ua

Тел.: +38 (03733) 5-09-88

 Адреса для листування: 

вул. Чкалова,3, м. Новоселиця,

Чернівецька обл., Україна, 60300

  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon