top of page
  • Фото автораПресслужба

Програма відновного правосуддя для неповнолітніх

На сьогоднішній день правопорушення неповнолітніх набувають все більшого поширення та становлять загрозу громадського правопорядку та національній безпеці України, що зумовлює необхідність активізації профілактики та протидії правопорушенням у дитячому середовищі.


Дані правопорушення пов’язані як з негативними явищами у дитячому середовищі, такими як: бездоглядність, безпритульність, бродяжництво, наркотична, алкогольна та ігрова залежність, так і визнання особи в певному суспільному середовищі (компанії).

В період Незалежності України активно поширюються ідеї відновного правосуддя як засобу соціального примирення, розрахованого на будь-які вікові категорії, а особливо на неповнолітніх правопорушників.

Саме тому на базі системи надання безоплатної правової допомоги було запущено по території України пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину».

Спільним Наказом Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України від 21.01.2019 року №172/5/10, зареєстрованим у МЮУ 24.01.2019 року за №87/33058 затверджено Порядок реалізації пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».

Спочатку для запровадження пілотного проекту було визначено шість областей України: Донецьку, Луганську, Львівську, Миколаївську, Одеську та Харківську. Проте, у квітні 2020 року прийнято рішення про запровадження принципу відновного правосуддя для неповнолітніх на національному рівні.

Пілотний проект ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки та нетяжкі злочини, вчинені неповнолітніми, і включає в себе скоординовану організацію ефективної комунікації між такими неповнолітніми і потерпілими від вчинених ними кримінальних правопорушень з метою забезпечення відшкодування заподіяної шкоди, максимально раннього виведення неповнолітніх правопорушників із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним кримінальним правопорушенням. Проект реалізується на базі системи надання безоплатної правової допомоги.

Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, може бути застосована за чотирьох умов:

перша – наявність потерпілої сторони – фізичної особи, який кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;

друга – якщо неповнолітній вперше вчинив кримінальне правопорушення невеликої або середньої тяжкості;

третя – визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення;

четверта – наявність згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі. Якщо неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, успішно пройде етап ресоціалізації, має шанс бути звільненим від кримінальної відповідальності.

Програма реалізується шляхом залучення регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги посередника (адвоката, включеного до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, який пройшов навчання з реалізації цієї Програми) для проведення медіації та укладення угоди про застосування Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.

Медіація - добровільна, позасудова процедура, під час якої неповнолітній, який є підозрюваним у вчиненні кримінального правопорушення, та потерпілий за допомогою посередника намагаються врегулювати конфлікт шляхом укладення угоди про застосування Програми. Завдяки соцслужбам та психологам - коригується поведінка неповнолітнього.

Умовами проведення процедури відновного примирення (медіації), зокрема, є:

  • активна участь сторін у вирішенні правового конфлікту на основі діалогу потерпілого і дитини у конфлікті з законом;

  • залучення до процедури відновного примирення нейтрального неупередженого посередника (медіатора), який допомагає сторонам досягти порозуміння, налагодити та проводити переговори;

  • добровільна згода потерпілого і дитини на участь у процедурі, можливість відмовитись від участі у ній на будь-якому етапі;

  • конфіденційність інформації про перебіг процедури;

  • взаємна згода при формуванні остаточного рішення у межах вирішення кримінально-правового конфлікту.

Отже, у разі отримання згоди сторін прокурор пропонує їм заповнити заяву про участь у Програмі відновлення правосуддя для неповнолітніх, та згоду на обробку персональних даних. Наступним кроком є передача справи та інформації про правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється неповнолітня особа до Регіонального центру з надання БВПД.

Після цього Регіональний центр з надання БВПД приймає рішення про застосування Програми, видає відповідне доручення адвокату, включеному до Реєстру адвокатів, які надають БВПД, та які пройшли навчання з базових навичок медіації/посередництва.

До процедури відновного примирення (медіації) за згодою сторін можуть залучатися соціальні працівники, психологи, представники закладів освіти та інші особи, якщо це сприятиме максимальному забезпеченню прав, свобод і законних інтересів дитини. Домовленості, досягнуті сторонами за результатами участі у процедурі відновного примирення (медіації), викладаються у письмовій (медіаційній) угоді, яка є обов’язковою для виконання сторонами у визначені ними строки та спосіб.

Виконання неповнолітньою дитиною угоди за результатами процедури відновного правосуддя (медіації) залежно від ступеню її виконання та обставин кримінального провадження може бути підставою для звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, або звільнення від покарання, або звільнення від відбування покарання, або врахування як обставини, що пом’якшує покарання.

Отже, відновне правосуддя представляє собою сучасний підхід до реагування на протиправну поведінку та вчинення кримінальних правопорушень, а також є методом примирення неповнолітнього правопорушника з потерпілим, що дозволяє дітям, які допустили помилку в житті не розлучатися зі своїми близькими та продовжувати навчання в закладах освіти.

Результати участі у Програмі враховуються під час прийняття рішення про наявність підстав для звільнення від кримінальної відповідальності або закриття кримінального провадження.

Відновне правосуддя - це не спосіб уникнути відповідальності, а інструмент для глибокого усвідомлення наслідків злочину і спроби виправити ситуацію.

Нагадуємо, що отримати безоплатну правову допомогу та захистити свої права Ви зможете звернувшись до фахівців системи безоплатної правової допомоги.

Якщо Ви, або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до відділу «Новоселицьке бюро правової допомоги» розташованого за адресою: м. Новоселиця, вул. Чкалова, 7, (перший поверх будівлі районної ради) (03733) 5-07-20.


Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави. Тому завжди будемо раді відповісти на Ваші запитання .


Як отримати правову допомогу дистанційно:

· зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;

· поставити питання в повідомленні на електронну адресу Бюро novoselytske@legalaid.cv.ua;

· написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/.

8 переглядів0 коментарів