top of page
  • Фото автораПрес-служба

Функції соціального страхування перейшли до Пенсійного фонду України


1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якої страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві здійснюватиме Пенсійний фонд України, як уповноважений орган управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Пенсійний фонд України забезпечує виплату:

– допомоги з тимчасової втрати працездатності ( “лікарняних”);

– допомоги у зв'язку з вагітністю і пологами (“декретних”);

– допомоги на поховання застрахованим особам, в т. ч. потерпілим на виробництві;

– одноразових та щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві, членам їхніх сімей.


Чи змінилися умови надання страхових виплат?

Закон зберігає надані громадянам гарантії за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку.

Попри зміну органу, який здійснює страхові виплати, умови надання виплат не змінюються.


Чи потрібно людям, яким страхові виплати було призначено Фондом соціального страхування, повторно звертатись до Пенсійного фонду України для продовження виплати?

Тим людям, яким органами ФССУ вже призначено страхові виплати, повторно звертатися до органів Пенсійного фонду України не потрібно.

З січня 2023 року фінансування таких виплат здійснює Пенсійний фонд України на підставі переданих органами ФССУ справ отримувачів.


Куди звертатися за призначенням страхових виплат з відшкодування шкоди?

Для вирішення питань з призначення, перерахування та здійснення страхових виплат з відшкодування шкоди, заподіяної потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання або особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, з 1 січня 2023 року необхідно звертатися до органів Пенсійного фонду України.

Заяву разом з документами, необхідними для призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат і соціальних послуг, можна подавати:

– в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису чи електронної системи BankID, або через Портал Дія;

– у паперовому вигляді до територіального органу Пенсійного фонду України (сервісного центру) або надіслати поштою.


Чи збережеться право на пенсію по інвалідності потерпілим від нещасного випадку?

Призначення пенсії по інвалідності здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Право на пенсію визначається наявністю необхідного страхового стажу і не залежить від причини інвалідності. Раніше призначені пенсії виплачуються протягом всього строку, на які їх призначено.


Лікарняні - 2023: що змінилось?

Для отримання фінансування із забезпечення виплат застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві страхувальник, як і раніше, має подати заяву-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.

Форма заяви-розрахунку залишилась незмінною. ЗАЯВУ-РОЗРАХУНОК ТЕПЕР НЕОБХІДНО ПОДАВАТИ ДО ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ через відповідний інтерфейс (вкладка меню «Заяви-розрахунки») В ОСОБИСТОМУ КАБІНЕТІ СТРАХУВАЛЬНИКА НА ВЕБПОРТАЛІ ЕЛЕКТРОННИХ ПОСЛУГ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ https://portal.pfu.gov.ua/

Використання інших шляхів та засобів подання заяв-розрахунків в електронному вигляді не передбачено, відповідно заяви-розрахунки, подані в електронному вигляді не через вебпортал, не будуть прийняті та взяті до розрахунку.

Страхувальники, які з певних причин не можуть користуватись електронним кабінетом на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, можуть скласти заяву-розрахунок в паперовій формі та подати її до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Пенсійного фонду.

Можливість формування та подання заяв-розрахунків безпосередньо з особистого електронного кабінету без залучення додаткового програмного забезпечення доступна всім роботодавцям на безоплатній основі.

Під час формування заяви-розрахунку використовується інформація з електронного листка непрацездатності та Реєстру застрахованих осіб.

До заяви-розрахунку можна додавати коментарі, пояснення та, за необхідності, скановані копії документів, які можуть бути використані при прийнятті рішення щодо фінансування.

Важливо!

§ Для поліпшення якості обслуговування та пришвидшення автоматизованого опрацювання заяв-розрахунків, максимальну кількість листків непрацездатності в одній заяві-розрахунку обмежено до 200.

§ Для уникнення помилок при заповненні заяви-розрахунку використання лапок у назві суб’єкта господарювання не допускається.

§ Роботодавцям, для подання заяв-розрахунків, не потрібно укладати з Пенсійним фондом України договір про визнання КЕП , як це було передбачено раніше у взаємовідносинах із ФССУ.

Детальна інструкція щодо порядку формування і подання страхувальниками заяв-розрахунків розміщена на сторінці Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в соціальній мережі Facebook(https://www.facebook.com/cv.pfu.gov.ua)

Функціонал пункту меню “Заяви-розрахунки” особистого кабінету страхувальника дає можливість пошуку та перегляду заяв-розрахунків за визначеними критеріями:

період реєстрації листків непрацездатності, тип заяви-розрахунку (за електронними листками непрацездатності); здійснення формування (редагування) та відправлення заяви-розрахунку до Пенсійного фонду України.

За виникнення запитань щодо страхових виплат чи потреби у фахових консультаціях громадяни можуть звертатися до спеціалістів будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України.

Як установа, що є адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності (складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування), Пенсійний фонд України відтепер здійснює:

призначення страхових виплат та соціальних послуг відповідно до Закону;

профілактику нещасних випадків на виробництві;

проведення перевірок обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування і призначення, на базі інформації з електронних систем та реєстрів;

контроль за використанням страхувальниками страхових коштів.


Види страхових виплат

З початку 2023 року органи Пенсійного фонду призначають та виплачують такі види страхових виплат внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання:

· допомогу з тимчасової непрацездатності – виплачується у розмірі 100 % середньої заробітної плати (перші 17 днів за рахунок коштів страхувальника, починаючи з 18 дня – за рахунок коштів соціального страхування);

· одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності - призначається на підставі довідки МСЕК; її розмір визначається залежно від ступеня втрати професійної працездатності, із розрахунку 7 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на день настання права потерпілому на страхову виплату (з 01.10.2022 розмір мінімальної заробітної плати – 6 700 грн);

· щомісячні страхові виплати – встановлюються відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку; мінімальний розмір призначеної щомісячної виплати потерпілому в перерахунку на 100% втрати працездатності не може бути меншим мінімальної заробітної плати, максимальний – не повинен перевищувати чотирьох мінімальних заробітних плат;

· виплати у разі переведення на легшу, нижчеоплачувану роботу – за потерпілим зберігається його середньомісячна заробітна плата на строк, визначений ЛКК або МСЕК (перші 14 днів доплата здійснюється за рахунок коштів страхувальника, починаючи з 15 дня – за рахунок коштів соціального страхування);

· щомісячні виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, здійснюються до досягнення дитиною 18 років або до закінчення навчання, але тільки до досягнення 23 років;

· страхові виплати непрацездатним членам сім’ї у разі смерті потерпілого:

– одноразову допомогу сім’ї (обсягом 40 розмірів мінімальної заробітної плати (40 х 6700 грн = 268 000 грн);

– одноразову виплату кожній особі, яка була на його утриманні (у розмірі 8 розмірів мінімальної заробітної плати (8 х 6700 грн = 53 600 грн);

– щомісячні страхові виплати (визначаються із середньомісячної заробітної плати потерпілого; сума виплат кожній особі, яка має на них право, визначаються шляхом ділення частини заробітної плати потерпілого, що припадає на цих осіб, на їх кількість).


Термін розгляду документів та прийняття рішення щодо страхових виплат

Рішення про призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат і соціальних послуг приймається упродовж 10 днів після надходження заяви з усіма необхідними документами, з урахуванням отриманої органом Пенсійного фонду, який призначає страхову виплату, інформації із відповідних державних електронних інформаційних реєстрів та баз даних.