top of page
  • Фото автораПресслужба

ЯКІ ПРАВА ГАРАНТУЮТЬСЯ ЗАХИСНИКАМ УКРАЇНИ?


ЯКІ ПРАВА ГАРАНТУЮТЬСЯ ЗАХИСНИКАМ УКРАЇНИ?

Напередодні Дня захисника України відділ «Новоселицьке бюро правововї допомоги» інформує про ті права, які мають учасники бойових дій.

Одним з основних прав військовослужбовців є право на безоплатну правову допомогу.

БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА

Первинна: - Отримання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань. - Складення заяв, скарг та інших документів. - Допомога в забезпеченні доступу до вторинної правової допомоги та медіації.

Вторинна:

- Захист у кримінальних провадженнях. - Представництво в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування. - Складення документів процесуального характеру стосовно питань, пов’язаних з соціальним захистом.

Як отримати безоплатну правову допомогу?

1. Підготуйте необхідні документи:

- паспорт громадянина України - ідентифікаційний номер - посвідчення учасника бойових дій.

2. Зверніться до:

- найближчого центру з надання безоплатної правової допомоги чи - територіального органу юстиції за місцем фактичного проживання.

Адреси: http://pravo.minjust.gov.ua/kontakti/

Або отримайте юридичну консультацію телефоном:

0800-213-103 (цілодобово та безкоштовно в межах України)

БЕЗОПЛАТНЕ МЕДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, ветерани війни та прирівняні до них особи мають право на:

- Безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів. - Допомогу у військових госпіталях та інших лікувально-профілактичних закладах. - Обслуговування у військових госпіталях членів сім'ї (якщо військовослужбовець прослужив в ЗСУ більше 20 років). - Обстеження та лікування у військово-медичних закладах для себе та членів сім’ї (для військовослужбовців, звільнених з військової служби внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби). - Першочергове зубопротезування. - Путівки до санаторіїв для продовження лікування на основі висновку ВЛК. - Пільгові путівки в санаторії Міністерства оборони та інших військових формувань 1 раз на рік для себе та членів сім’ї (якщо сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу становить менше трьох прожиткових мінімумів).

Як отримати пільги?

1. Для безоплатного отримання лікарських засобів - зверніться до державної аптеки, закріпленої за відповідним медичним закладом, лікар якого надав рецепт, за місцем проживання особи, та пред’явіть посвідчення учасника бойових дій та рецепт лікаря. Якщо Ви обслуговуєтесь у відомчому медичному закладі - можете отримати ліки в аптеках, закріплених за таким закладом.

2. Для першочергового безоплатного зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів) - пред’явіть посвідчення учасника бойових дій у державному закладі охорони здоров’я.

Як скористатися пільгою на безоплатне щорічне санаторно-курортне лікування?

1. Отримайте довідку за формою 070/о у тій лікувальній установі, де проходили лікування.

2. Станьте на облік у місцевому органі соціального захисту населення за місцем проживання, надавши документи:

- паспорт; - посвідчення УБД; - медичну довідка за формою 070/о.

3. Щороку використовуйте пільгу.

БЕЗОПЛАТНЕ ОТРИМАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

Учасники бойових дій мають право на першочергове відведення земельних ділянок для:

- Особистого селянського господарства - до 2 га. - Ведення садівництва - до 0,12 га. - Будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у селах - до 0, 25 га селищах - до 0,15 га містах - до 0,1 га. - Індивідуального дачного будівництва - до 0,1 га. - Будівництва гаражів - до 0,01 га.

! Скористатися правом на відведення земельної ділянки можна один раз за кожним видом діяльності.

Як отримати земельну ділянку?

1. Оберіть земельну ділянку.

Оберіть з ділянок, позначених білим кольором на сторінці http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta . Перевірте, чи земельна ділянка вільна - зверніться до територіальних управлінь Держгеокадастру або до сільської, селищної, міської ради за місцем розташуванням ділянки.

2. Отримайте дозвіл на виділення земельної ділянки.

Підготуйте документи: - клопотання довільної форми із зазначенням цільового призначення земельної ділянки та орієнтовних розмірів графічні матеріали із зазначенням місця розташування земельної ділянки; - погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб}; - копію посвідчення УБД/ копія довідки про участь в АТО/ витяг з наказу; - копію паспорта; - копію ідентифікаційного номера.

Зверніться із документами до уповноваженого органу: - з земель комунальної власності - до сільських, селищних, міських рад; - з земель державної власності - до районних держадміністрацій; - сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування - до територіальних органів Держгеокадастру.

3. Розробіть та погодьте проект землеустрою.

- Оберіть землевпорядну організацію. - Укладіть із організацією договір про розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Строк виготовлення проекту - до 6 місяців. - Погодьте проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки:

· місцевим управлінням Держгеокадастру;

· місцевим відділом архітектури та містобудування;

· іншими організаціями (органи лісгоспу, водгоспу, охорони культурної спадщини, екології) в окремих індивідуальних випадках.

Висновок про погодження додається до проекту землеустрою.

ЩОРІЧНА РАЗОВА ГРОШОВА ДОПОМОГА

Постановою Кабінету Міністрів України у 2021 році передбачено виплату щорічної разової грошової допомоги*:

Учасникам бойових дій - 1 491 грн;

Особам з інвалідністю внаслідок війни:

I групи — 4 421 грн; II групи — 3 906 грн; III групи — 3 391 грн;

Членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге - 966 грн.

*станом на 2021 рік

Як отримати щорічну разову грошову допомогу?

Органи праці та соціального захисту населення формують списки ветеранів війни у розрізі відповідних категорій, тому відсутня необхідність звертатися та подавати будь-які документи.

Якщо Ви не отримали грошову допомогу до 5 травня поточного року - зверніться із заявою до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.

БЕЗКОШТОВНИЙ ПРОЇЗД

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, ветерани війни та прирівняні до них особи мають право на безкоштовний проїзд:

- Усіма видами міського пасажирського транспорту; - Автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості; - Автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.

Учасники бойових дій додатково мають право на безкоштовний проїзд міжміським залізничним, водним, повітряним або автомобільним транспортом туди і назад 1 раз на 2 роки або туди і назад 1 раз/рік з 50% знижкою.

Особи з інвалідністю внаслідок війни додатково мають право на безкоштовний проїзд міжміським залізничним, водним, повітряним або автомобільним транспортом:

- І і ІІ групи -туди і назад 1 раз/ рік; - ІІІ групи - туди і назад 1 раз/2роки або туди і назад 1 раз/ рік з 50% знижкою.

Підстави для отримання права на безкоштовний проїзд:

- Посвідчення учасника бойових дій, інваліда війни; - Талони на проїзд (видаються разом з посвідченням). - Паперові, електронні квитки (для проїзду міжміським та приміським транспортом). Для отримання квитка на пільгових умовах - пред’явіть в касі посвідчення учасника бойових дій, інваліда війни.

Згідно рішень органів місцевого самоврядування в деяких містах безкоштовний проїзд може надаватися на підставі довідки про участь в АТО. Інформацію можна отримати в місцевих адміністраціях.

Якщо Вам відмовляють у пільговому проїзді:

1. Уточніть назву та контактні дані перевізника, ПІБ водія. Запишіть номер транспортного засобу, дату, час та маршрут, на якому була отримана відмова. Інформація про перевізника, як правило, розміщена коло водія.

2. Якщо бажаєте продовжити проїзд – оплати його вартість.

3. Зателефонуйте перевізнику і поясніть ситуацію, яка виникла з водієм.

4. Якщо в телефонному порядку ситуація не вирішилась – напишіть заяву у трьох примірниках:

- перевізнику; - органам Державної служби безпеки на транспорті; - орган місцевого самоврядування, де здійснюється маршрут.

До заяви обов'язково додайте копію посвідчення УБД і копію проїзного квитка, якщо довелось його купити.

ПІЛЬГИ НА ОПЛАТУ ПОСЛУГ ЖКГ

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, ветерани війни та прирівняні до них особи мають право на отримання знижки на оплату:

- користування житлом; - комунальних послуг; - вартості палива

у розмірі: